کاروان

کاروان
آخرین مطالب

۶ مطلب در شهریور ۱۳۹۷ ثبت شده است

یزید؛ ژن خوب سال ۶۰ هجری

سه شنبه, ۲۷ شهریور ۱۳۹۷، ۰۷:۰۳ ب.ظ
زیر بار ظلم
ژن‌های خوب زمانه،
عزادار کسی هستیم که
زیر بار ظلم
ژن خوب زمانه‌اش، یزید،
نرفت!

«إن لَم یَکُن لَکُمْ دینٌ وَ کُنْتُمْ لا تَخافُونَ الُمَعادَ فَکُونُوا اَحْراراً فی دُنْیاکُمْ»
  • محمدصادق

سال نوی قمری

شنبه, ۲۴ شهریور ۱۳۹۷، ۰۸:۵۱ ب.ظ
ایام عزاداری سید و سالار شهیدان، که از قضا با سال جدید قمری مصادف است؛ نمونه موفق‌تری از دید و بازدید ایرانیان بمناسبت عید نوروز ارائه می‌دهد. هم دایره افرادی که بعد از یک سال و از پس گرد و غبار روزگار، دیداری تازه می‌کنند گسترده‌تر است و هم محوریت این امر با مساجد و حسینیه‌هاست.
  • محمدصادق

گربه

شنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۹۷، ۰۱:۴۰ ق.ظ
آنچه گربه‌ها را
زیر چرخ ماشین
له می‌کند
تردید
بین رفتن یا نرفتن است.
  • محمدصادق

آیا حکم محصورین فتنه اعدام است؟

يكشنبه, ۱۱ شهریور ۱۳۹۷، ۰۱:۰۵ ب.ظ

حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی در بهترین حالت، حکمی در چند فرسخی "عدالت" است چراکه بالاتر از حبس ابد، اعدام است و آیا این سه اعدامی بوده‌اند که حالا به حصر بخشیده شده‌اند؟


 موسوی بجنوردی می‌گوید:

یک روز دیدم روزنامه «السفیر» مصاحبه‌ای با امام انجام داده و این پرسش را مطرح کرده که در صورت پیروزی، شما با شاه چه می‌کنید؟ امام در پاسخ فرموده بودند که اقل عقوبتش حبس ابد است. من همیشه صبح‌ها بعد از نماز از پاریس می‌رفتم نوفل لوشاتو خدمت امام. بعد از خواندن آن روزنامه، همان اول صبح رفتم خدمت امام. ایشان پرسیدند خبری شده؟ من هم گفتم بله. در روزنامه صبح امروز خواندم که شما اقل عقوبت شاه را حبس ابد عنوان کردید. ایشان فرمود: «ما به چشممان ندیدیم که کسی را کشته باشد. ایشان آمر به قتل است.»


خب اگر قرار است کسی مفسد [و اعدامی] باشد، شاه که دیگر فرد اکمل و اتم آن است!

  • محمدصادق

در باب طرح جلد دفترمشق‌های داخلی

جمعه, ۹ شهریور ۱۳۹۷، ۰۶:۴۶ ب.ظ
چند سالی می‌شود که مسئولین فرهنگی کشور بفکر تولید نوشت‌افزار ایرانی افتاده‌اند. تمام هنرشان هم این بوده که عکسِ شهدا را روی جلد دفترهای بعضاً وارداتی بچسبانند و اینگونه ایشان را مقابلِ از بتمن و سوپرمن گرفته تا مینیونز و سیندرلا علم کرده‌اند.

صد البته از خود نپرسیده‌اند که: کودکِ هفت-هشت‌ساله‌ای که تازه با مفهوم "زندگی" آشنا شده کجا و مفاهیمی چون "مرگ"، "جنگ"، "خون" و ...
  • محمدصادق

سفارت خانه

يكشنبه, ۴ شهریور ۱۳۹۷، ۰۶:۰۰ ب.ظ
از سفارت آمریکا، ۱۱ جلد کتاب تحت عنوان "اسناد لانه جاسوسی" بیرون آمد؛ به فرض اینکه اتفاقی مشابه برای سفارت بریتانیا و یا حتی شوروی پیش می‌آمد، به چند جلد کتاب می‌رسیدیم؟
  • محمدصادق